Jak dawać wsparcie i nie niszczyć siebie?

Bez niego trudno o dobry związek!

Wiele osób skarży się na to, że nie czuje wsparcia od swojego partnera/partnerki. 

Rzeczywiście wsparcie lub jego brak dotyczy świata naszych uczuć i emocji i zawsze przekłada się na nasze zachowania względem siebie.

Gdy nie czujemy wsparcia ze strony partnera, zaczynamy zastanawiać się na wieloma aspektami związku- również nad tym, czy ma on sens. Brak wsparcia może nawet zniszczyć związek, doprowadzić do poważnych kryzysów.

Wsparcie zatem jest bardzo ważną kwestią relacji w związku. I jest to praca na całe życie związku, bo wsparcie   zależy od sytuacji i zdarzeń, choć jest też rodzajem potrzeby, oczekiwania, a nawet zobowiązania partnerów wobec siebie.

Chodzi o wsparcie w codzienności  oraz w różnych wydarzeniach o charakterze wyzwań. 

Jakiego wsparcia w związku potrzebuje mężczyzna? A jakiego kobieta?

Dlaczego wsparcie w trudnych chwilach  może umocnić miłość i wzajemne oddanie.

Wsparcie w związku.

To, że w teorii wiesz, że w związku warto się wzajemnie dopingować, jeszcze nie oznacza sukcesu. Czasami tę teorię ciężko przełożyć na praktykę. Powody ku temu mogą być różne. Możesz nie mieć odpowiedniej motywacji lub nie pozwalają Ci na to skomplikowane emocje związane z partnerem.

Wsparcie dotyczy każdej, jednostkowej sytuacji z osobna. Wspieranie partnera może stanowić cel, jaki sobie obierzesz na daną sytuację. A gdy się na to zdecydujesz, to Twoja uwaga skoncentruje się na potrzebach partnera/ki, czyli wspieraniu go/jej.   Wsparcie można okazywać na różne sposoby. Moi Klienci często mówią, że jest to dla nich: rozmowa, okazywanie uczuć, zainteresowanie tym, co czują i robią, wskazywanie pozytywów, ale też realistyczne podejście do trudności, pobudzanie do przekonania- DASZ RADĘ, a nawet bycie po prostu w tym, co jest dla nich ważne – niekwestionowanie tego i nieudzielanie prostych rad. 

W związku ważna jest też wzajemna motywacja. Wzajemna motywacja pozwala iść razem do przodu, pozwala razem przezwyciężać trudności i chwile zwątpienia, czarne myśli. Motywacja, którą uruchamiamy w partnerze, gdy on  sam w danym momencie ją stracił, dodaje sił i wiary. Dodaje wiatru w żagle i nowych chęci. Motywacja uzyskana od partnera jest jak lina, której można się chwycić, gdy tracimy grunt pod nogami. 

Jak wspierać mężczyznę?

Mężczyzna bardzo potrzebuje docenienia tego, co robi i jaki jest.

Gdy czujemy się niedocenieni, kiedy nasze starania pozostają niezauważone, nie tylko nie czujemy wsparcia w obszarach, w których partner nam je daje. Docenienie jest kluczowe, bo samo w sobie jest wsparciem. Warto więc doceniać  – tego naprawdę nie jest nigdy za dużo.

Jak powiedziała jedna z moich Klientek: Zaczęłam doceniać i zaczęła dziać się magia. I nie chodzi o powstrzymywanie się przed  szczerością  Nie chodzi o uległość, zakopywanie problemów i trudności. Nie chodzi o bezdyskusyjne stanie przy swoich racjach bez zrozumienia racji – perspektywy partnera/ki. Chodzi o codzienne docenianie, które stanowi wsparcie do kolejnych starań i wysiłków. 

A jeśli tego nie potrafisz, jeśli masz z tym trudność, to jest to właśnie  praca, jaką możesz wykonać dla swojego związku.  Naucz się doceniać.

Jak wspierać kobietę?

W przypadku kobiety ważna jest empatia.

Bycie z nią w emocjach, wyrażenie zrozumienia dla jej emocji i uczuć, zainteresowanie tym, jak się czuje. No i zadbanie  o to, aby czuła się dobrze w relacji. Działanie z myślą o jej emocjach i uczuciach.

Kobieta bardziej niż mężczyzna liczy na emocjonalne wsparcie w związku. Zakres, w którym je otrzymuje, znacząco wpływa na jej postrzeganie związku jako udanego lub nie.

W relacji z kobietą warto więc wysłuchać partnerkę, bez komentowania sytuacji. Bez udzielania dobrych rad. Bez krytyki.

Każdy z nas ma inteligencję emocjonalną, którą może rozwijać. I jest ona tak samo ważna i wartościowa    jak inteligencja racjonalna. I żadna nie jest  ani lepsza, ani gorsza. Każda jest inna i każda potrzebna  – każdemu z nas.

Więc jeśli uznajesz prymat racji rozumu i logiki nad emocjami i uczuciami, to ucz się empatii, aby dawać w związku wsparcie. I ucz się swoich emocji, bo od nich zależy, jak funkcjonujesz w związku oraz innych relacjach.

Brak wsparcia w związku

Brak wsparcia i nieustanna krytyka, stawianie na swoim a w związku z tym kłótnie, oddalenie, wrogość, obcość  skutecznie stłumią wszelkie ciepłe uczucia, jakie do siebie żywicie.  Wzajemne wsparcie  w trudnych chwilach pomaga szybciej i w mniej bolesny sposób uporać się z doskwierającymi problemami.

4 rodzaje wsparcia w związku:

✓ komfort fizyczny i wsparcie emocjonalne – słuchanie, bliskość fizyczna, przytulanie partnera, zrozumienie dla emocji i uczuć partnera, empatia

✓ docenianie okazanego wsparcia  – docenianie, wyrażanie zaufania do partnera, zachęcanie, pozostawienie wolności wyboru, wspieranie w indywidualnym wyborze

✓ wsparcie informacyjne  – udzielanie porad, zbieranie informacji, poszukiwanie rozwiązań

✓ konkretne wsparcie – przejmowanie pewnych obowiązków, aby partner mógł poradzić sobie z problemem czy swoimi sprawami, które są dla niego ważne.

Jeśli więc chodzi o wsparcie – o wzajemne wspieranie się potrzebujecie ze sobą rozmawiać.  Wyrażać uczucia, rozwiązywać trudności i problemy. Potrzebujecie doceniać się wzajemnie i słuchać uważnie.   Potrzebujecie zauważać i realizować potrzeby partnera, nie zapominając o własnych. I potrzebujecie  to robić,  przezwyciężając własne ograniczenia i blokady. Potrzebujecie też być może uczyć się, jak dawać wsparcie .

Jak wspierać partnera/kę? Jak wspierać się wzajemnie?

1. Wysłuchaj – pokaż, że to potrafisz i nie przerywaj rozmówcy. Dzięki temu druga osoba będzie mogła się przed Tobą w pełni otworzyć. Kiedy czujemy, że ktoś nas słucha, automatycznie zaczynamy bardziej akceptować nasze emocje, bo stają się nam bliższe.

2. Pokaż, że jesteś – czasami wystarczy po prostu być. Pokaż, że ten ktoś jest ważny i może na Ciebie liczyć.

3. Staraj się zrozumieć – nie chodzi o to, by cały czas powtarzać „rozumiem”, tylko empatycznie pokazać, że wiesz, jaką trudność przeżywa człowiek obok.

4. Pełna akceptacja – pokaż, że w pełni akceptujesz, to czego ta osoba doświadcza.  Dzięki temu pozwolisz bez obaw i swobodnie wyrażać emocje.

5. Zapytaj, jak możesz pomóc – często osoba doświadczająca trudnej sytuacji, wie, co na tę chwilę może jej pomóc. Zanim zaczniesz na siłę rozwiązywać jej problem, zapytaj.

6. Szanuj swoje emocje – ludzkie problemy bywają bardzo trudne i nie każdy jest w stanie sobie z nimi poradzić. Jeśli czujesz, że problem jest zbyt duży i złożony, rozważ skorzystanie z pomocy  specjalisty.

7. Nie bierz wszystkiego do siebie. To, co słyszysz, może uruchamiać w Tobie różne mechanizmy. To o czym mówi partner/ka, zaczynasz traktować jako atak, krytykę. Naucz się słuchać, aby usłyszeć partnera a nie kierować się swoimi interpretacjami danej sytuacji.

A jak przy tym nie niszczyć siebie?

1. Dbaj o swoje potrzeby.

2. Stawiaj granice – sobie i partnerowi.

3. Buduj i umacniaj  swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości.

4. Naucz się  wyrażać swoje emocje.

5. Rozmawiaj z partnerem otwarcie o wszystkim, co dotyczy Ciebie i Waszego związku.

6. Szukaj porozumienia, szukaj rozwiązań dla problemów i różnych sytuacji.

7. Weź odpowiedzialność za siebie w związku i za swój udział w związku.

Wsparcie – bez niego trudno o dobry związek. Naucz się więc je dawać, naucz się je przyjmować. I naucz się o nie prosić.

A jeśli Ty potrzebujesz wsparcia dla swojego związku, dla siebie w relacji z partnerem, dla lepszej komunikacji i pożądanej zmiany, napisz do mnie na coach@malgorzatagumowska.pl

Zobacz ostatnie artykuły: