Nie bądź gamoniem!!!
Zdarza się - nawet bardzo często, że podobnych słów używamy sami pod własnym adresem. W przeróżnych sytuacjach, w towarzystwie innych osób.
- Ale jestem gamoń!
- Gapa ze mnie!
- Jaka ja jestem głupia!
To nie są wymyślone przeze mnie przykłady. To tylko kilka cytatów, które znam z sesji i z rozmów z moimi Klientami.
Bardzo często używamy ich, nie zastanawiając się nad znaczeniem. Tym bardziej nad skutkami – a są one naprawdę znaczące.
Jakie są możliwe konsekwencje tego typu słów?
1. To są słowa deprecjonujące. Obniżają poczucie własnej wartości i pewności siebie. Dokonuje się to w niezamierzony sposób, jednak bardzo mocno wpływa na poziom samoakceptacji, wiary w siebie i poczucia własnej wartości. Nie tylko je obniża, ale też utrwala ich niski poziom. Być może używamy tych słów z przyzwyczajenia, nawykowo. Widzimy w tym nawet zabawny akcent. Jednak takie słowa to bardzo ostra krytyka pod własnym adresem – a krytyka zawsze bywa niszcząca.
2. Jeśli używamy takich słów sami pod własnym adresem, to przyznajemy też nieświadomie prawo innym, aby nas tak określali/nazywali. W myślach lub głośno. I to jest częsty przypadek, kiedy partner, koleżanka z pracy czy własne dziecko powie o Tobie lub do Ciebie słowami, których sama/sam używasz. Znasz to? Nie wpływa to dobrze na relacje, bo gdy słyszymy te słowa wypowiadane przez kogoś, często odbieramy to jako atak, krytykę. Na pewno deprecjację, która zaburza partnerskie relacje – można by powiedzieć, stawia niżej wobec osoby wypowiadającej takie słowa. A to z kolei może prowadzić do uległości lub agresji osoby, która takie słowa słyszy (choć przecież używała ich sama pod swoim adresem).
Co z tym zrobić?
Jak się pewnie już domyślasz, w pierwszej kolejności potrzebujesz zacząć od siebie i przestać używać takich słów pod swoim adresem. Zarówno głośno jak i w myślach. Język jest narzędziem, poprzez które tworzy się obraz Twojej osoby – obraz wewnętrzy jak i zewnętrzny. Wyeliminuj ze swojego języka, słowa, którymi się deprecjonujesz!
W sytuacji, gdy inni za Twoim własnym przykładem mówią do Ciebie takimi słowami, potrzebujesz postawić granicę – łagodnie i stanowczo i poprosić, aby więcej tego nie robili. Potrzebujesz nie godzić się na słowa, które są raniące i które wywołują u Ciebie niezgodę.
Te rozwiązania są bezdyskusyjnie konieczne.
Równie ważne i potrzebne są działania na rzecz zbudowania Twojej wiary w siebie i pewności siebie.
Pewność siebie jest potrzebna, aby tworzyć partnerskie związki i relacje oparte na wzajemnym szacunku.
Najważniejsze czynniki wpływające na pewność siebie
Wielu badaczy analizowało szereg czynników mających wpływ na poczucie pewności siebie. Pewność siebie jest cechą, która niejednokrotnie kształtuje się przez lata, a wpływ na nią mogą mieć zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Zwłaszcza gdy mamy na myśli głęboką i prawdziwą pewność siebie jako naszą cechę, a nie postawę, którą chwilowo przybieramy lub staramy się w danych sytuacjach wypracować.
Prawdziwa, głęboka i stała pewność siebie wynika przede wszystkim z samoświadomości własnych myśli i uczuć. Jej koniecznym składnikiem jest samoakceptacja. Nie zbudujemy pewności siebie, jeśli nie akceptujemy się takimi, jakimi jesteśmy.
Oczywiście nie oznacza to, że nie musimy nad sobą pracować – pomoże nam tu również samoświadomość swoich mocnych i słabych stron oraz świadomość, że chcemy się rozwijać. Samoakceptacja oznacza, że akceptujemy siebie jako całość, mimo że pracujemy nad szczegółami. Pewność siebie wypływa również z zadowolenia z samego siebie, zaufania i wiary w siebie i swoje możliwości oraz głębokiego poczucia własnej wartości.
Jak wypracować pewność siebie?
Pewność siebie możemy wypracować tylko, jeśli czujemy się za siebie odpowiedzialni – branie odpowiedzialności za swoje życie – we własne ręce oznacza, że możemy w tym życiu zmienić to, co będziemy chcieli.
Chociaż badania wyjaśniające wpływ pewności siebie na zdrowie psychiczne są nieco ograniczone, to jedno z nich dotyczące inteligencji emocjonalnej studentów wykazało pozytywną korelację między pewnością siebie a zdrowiem psychicznym. Wiadomo, że pozytywne myślenie jest korzystne dla dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego, a także zwiększa pewność siebie.
Dlatego myśl o sobie dobrze i mów o sobie dobrze😊 SŁOWA TWORZĄ ŚWIAT
Zapisz się na newsletter i odbierz e-booka w prezencie
Otrzymasz zestaw ćwiczeń, które pozwolą Ci przyjrzeć się samemu sobie i Twoim relacjom.
Po wykonaniu ćwiczeń dowiesz się, nad jakimi obszarami warto pracować, aby je ulepszać i umacniać. Zrób pierwszy krok do lepszych, bardziej świadomych relacji!
Dziękuję!
Sprawdź teraz maila i potwierdź swój zapis. W razie jakichkolwiek problemów skontaktuj się ze mną: coach@malgorzatagumowska.pl