CZY WIESZ, ŻE W DAWNYCH CZASACH SŁOWO „PRIORYTET” WYSTĘPOWAŁO TYLKO W LICZBIE POJEDYNCZEJ? Skąd bierze się zmiana tego gramatycznego paradygmatu i jak wpływa na nasze życie?

Jeszcze jakiś czas temu, nie wiedziałam, że istnieje słowo ESENCJALISTA:) Dziś nie tylko to wiem, ale jeszcze bardziej świadomie niż kiedyś, staram się żyć w zgodzie z filozofią esencjalizmu.

ESENCJALIZM JAKO ANTIDOTUM

Otaczający nas świat i zmiany w nim zachodzące czasami budzą nasze zaciekawienie, czasami niepokój i obawę. Na pewno wprowadzają zamieszanie do naszego życia. Żeby nadążyć za tempem świata i zmian w nim zachodzących chcemy coraz więcej i staramy się we wciąż niezmiennym czasie 24 godzin, z jakich składa się doba, upchnąć wszystko. Z drugiej strony oczekiwania innych też są coraz większe a my chcemy wszystkiemu sprostać i wierzymy, że jest to możliwe. Być może, ale cena, jaką za to płacimy, często bywa za duża.

W OSTATNIM CZASIE, W NATŁOKU OBOWIĄZKÓW PRZYSZŁA MI NA MYŚL KSIĄŻKA „ ESENCJALISTA”. Przypomniała mi, jak bardzo cieszy mnie każdego dnia świadomość moich celów, fakt, że nie muszę a mogę, bo mam wybór. Moje wartości wiążą się jasno z moim priorytetem (sic! priorytetem a nie priorytetami) i nie muszę nikomu niczego udowadniać. Swoje działania podejmuję z radością i, mimo różnych kłopotów, wybieram rzeczy i sprawy ważne.

Książka jest po części o tym, co nazywamy asertywnością. Po części o dokonywaniu wyborów i stawianiu granic. Mówi też o relacjach – jak ważne jest to, abyśmy wypracowali starannie relacje z samym sobą. To ułatwi wszystkie inne relacje, pozwoli na…. Tu pozostawiam Was w niedopowiedzeniu. Każdy na pewno odkryje tę książkę w jedyny dla siebie sposób. Szczerze ją rekomenduję:) BYCIA ESNECJALISTĄ MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ I ZAPEWNIAM, ŻE WARTO:)

KIM JEST ESNECJALISTA?

Niech odpowie sam autor Greg Mc Keown:

„Droga esencjalizmu oznacza życie według planu, a nie poddawanie się przypadkowi. Zamiast podejmować decyzje w reakcji na zachodzące wydarzenia, esencja lista celowo odróżnia garstkę ważnych spraw od trywialnej większości, eliminuje rzeczy nieistotne, a następnie usuwa przeszkody, tak aby sprawy o dużym znaczeniu mogły być załatwiane w jasny, przejrzysty sposób.”