Każdy ma swój punkt widzenia. Dla niego naturalny, prawdziwy, jedyny. To, co nazywamy punktem widzenia jest naszym sposobem postrzegania świata i ludzi, rozwiązywania problemów, dokonywania wyborów i podejmowania decyzji. Jest sposobem patrzenia na ten obrazek. I wydaje nam się, że to, co my na nim widzimy, widzą wszyscy! Ale czy na pewno? Czy każdy patrząc, widzi to samo?

Sprawdziłam to wielokrotnie i wiem, że nie! Patrząc na to samo, widzimy różne rzeczy. Co więcej, słuchając tych samych słów, możemy słyszeć coś innego. Doświadczyliście tego? Rozumiecie to?

Ile razy zastanowiliśmy się nad tym, że punkt widzenia każdego człowieka może być inny niż mój własny? I że ten inny wcale nie jest gorszy niż mój? Moje doświadczenie przekonuje, że rzadko to robimy. Częściej wydajemy negatywne sądy, mówimy:

– Ależ on jest głupi!

– Ale to jest głupie!

Ilu ludzi, tyle punktów widzenia. Nie muszą być diametralnie odmienne, mogą mieć punkty styczne, ale zawsze w jakimś zakresie będą się różnić, tak jak my ludzie różnimy się od siebie.

Wiele lat temu zdałam sobie sprawę, że mój punkt widzenia nie jest jedynym słusznym. Że na te same rzeczy nawet bliscy mi ludzie patrzą inaczej. Zdałam sobie sprawę, że bywają punkty widzenia ciekawsze, lepsze, mądrzejsze – po prostu inne i mogę się z nich uczyć. Brać je pod uwagę i dzięki temu rozwijać. Lub po prostu poznać i zostawić, jednak ze świadomością, że tak wybrałam.

Gdy teraz myślę o momencie, kiedy to odkryłam, to mogę powiedzieć, że był to jeden z punktów zwrotnych w moim życiu. Wpłynął na mój rozwój, na relacje z ludźmi, na sukcesy, na poznawanie siebie. Wprowadził do mojego życia wiele pozytywnych doświadczeń i zmian, mogę powiedzieć górnolotnie, że uczynił moje życie lepszym.

Wiele osób przez wiele lat namawiało mnie do napisania książki, żeby pokazać mnie i moje doświadczenia. Ta myśl kiełkuje powoli we mnie, ale nie chcę udzielać dobrych rad. Nie chce dawać gotowych rozwiązań, Nie chcę mówić innym, jak mają żyć!  Dlaczego?

BO KAŻDY MA SWÓJ PUNKT WIDZENIA! A ja nie chcę narzucać innym swojego! Ja chcę pomagać ludziom świadomie odkrywać i rozumieć ich własny. Z tego marzenia wyrósł pomysł na coaching, który pozwala każdemu odkryć samego siebie i samemu dokonać wyboru, co z tym odkryciem chce zrobić..   POZWALA ODKRYĆ SWOJĄ DROGĘ.

Zapraszam Cię na mojego bloga – PUNKT WIDZENIA. Dzielę się na nim swoim spojrzeniem na różne sprawy, zapraszam do refleksji nad różnymi sposobami postrzegania świata. Proponuję ćwiczenia, które skłaniają do zastanowienia nad sobą.

Abyście mogli przekonać się, że rzeczywiście patrząc na to samo, dostrzegamy różne rzeczy, do współpracy w tworzeniu bloga zapraszam inne osoby. Zaprezentują swój punkt widzenia, wnosząc kolejny głos do rozważań na temat ludzkich spraw i problemów.