AKADEMIA ROZWOJU – PO CO NAM WYRAŻANIE SIEBIE I CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY?

1U2A1606

AKADEMIA ROZWOJU – MAŁGOSIA GUMOWSKA – COACH DOBRYCH RELACJI

 

PO CO NAM WYRAŻANIE SIEBIE I CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY?

Gdy myślę o sobie sprzed wielu lat, to przychodzi mi na myśl refleksja, że nie umiałam wyrażać siebie. Nie umiałam mówić tego, co jest dla mnie ważne i czego potrzebuję. Nie umiałam stawiać granic, miałam trudności z wypowiadaniem odmiennego zadnia. Cierpiałam w milczeniu mając niskie poczucie własnej wartości. Było ono zewnętrzne – zależało od akceptacji innych.

Piszę o tym dlatego, żeby pokazać Ci, że zmiana w tym zakresie jest możliwa. Dziś jest zupełnie inaczej. Mam dużą świadomość siebie i świadomie i asertywnie komunikuję swoje potrzeby otoczeniu, szanując dobro drugiego człowieka. Z tych doświadczeń, poza obiektywną wiedzą, korzystam w swojej pracy coacha. I widzę, jak wiele osób ma z tymi sprawami kłopoty i jak bardzo potrzebuje pomocy.

CO TO ZNACZY WYRAŻAĆ SIEBIE?

Moja definicja wyrażania siebie w centrum stawia bycie autentycznym. Zakłada bycie prawdziwym, nawet jeśli to jest trudne. Może właśnie dlatego, że jest to trudne. Zakłada mówienie o sobie właśnie tego, co kiedyś skrzętnie chciałabym ukryć. To rodzaj nonkonformizmu, który skłania do pójścia swoją drogą, czasami pod prąd. To rodzaj działania, który nie zawsze zyskuje akceptację innych, ale znacznie podnosi poziom naszego osobistego zadowolenia i osobistej satysfakcji. To rodzaj działania wywołującego silne emocje, zanim nauczymy się tego nowego dla nas sposobu funkcjonowania. Zazwyczaj na początku pojawia się lęk: przed odrzuceniem, przed byciem wyśmianym, przed konfrontacją. Nie umiejąc sobie z nim poradzić, najczęściej wycofujemy się z komunikowania siebie i swoich potrzeb. Poświęcając siebie, zyskujemy zadowolenie i akceptację innych, na których nam zależy, bo nie umiemy kochać i akceptować sami siebie.

 

JAK DŁUGO MOŻNA SIĘ POŚWIĘCAĆ?

Nie twierdzę, że wszyscy ludzie się z tym problemem zmagają. Jednak czy zdarza Ci się przejmować na siebie obowiązki innych? A może nie umiesz odmówić szefowi zostania po godzinach? Masz poczucie, że Twoje dzieci wykorzystują Twoją dobroć a Ty nie umiesz powiedzieć „NIE”. Bierzesz na siebie bardzo dużo, czujesz, że za dużo. A jednak to robisz? A może narodziny dziecka zmieniły tylko Twoje życie a partner w Twoim przekonaniu żyje tak jak przedtem?

Tak mogą mijać dni, miesiące lata. I często się tak dzieje. Popadamy coraz bardziej w milczenie. Uśmiech już nie gości na naszej twarzy, stajemy się drażliwi, coraz bardziej się izolujemy, tracąc radość życia. Budzimy się, by po raz kolejny dostosowywać się do innych. Czujemy coraz większe osamotnienie, czujemy się coraz bardziej nieważni. Zaczynamy być nieważni dla samych siebie.

Podoba Ci się taki scenariusz? Odpowiem, że nie jest jedyny. Są inne, nawet jeśli teraz myślisz inaczej. Zmiana jest możliwa i dlatego na początku tego artykułu przywołałam swój przykład. Mogłabym podać jeszcze wiele innych, ale jako coacha obowiązuje mnie tajemnica dotycząca moich klientów.

 

WYRAŻANIA SIEBIE MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ?

Tak, to prawda: wyrażania siebie i swoich potrzeb można się nauczyć. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale jestem po raz kolejny dowodem na to, że jest to możliwe i jak bardzo jest uszczęśliwiające. Nie oddałabym tego za żadne skarby. Prawdą jest też, że wyrażania siebie trzeba się uczyć tak, by nie krzywdzić drugiego człowieka. Nie chodzi przecież o to, aby „ po trupach iść do celu”, aby powodować cierpienie innych, zyskując swoje własne szczęście. Utraci ono całą swoją słodycz i zacznie smakować cierpko i gorzko. Chodzi o życie w zgodzie z sobą bez krzywdy innych.

Co więc robić, by zacząć żyć autentycznie i wyrażać siebie? Co robić, by zbudować z najpiękniejsze relacje z samym sobą, bez których trudno o piękne relacje z innymi?

Warto zacząć od prostych kroków, które znajdziesz poniżej:

  • Jesteś jedyną niepowtarzalną istotą. Najpiękniejszą, ale niedoskonałą – nie ma ideałów, więc nie warto tracić czasu i energii, by dążyć do czegoś, co nie istnieje.
  • Skoro chcesz, by szanowali, kochali, uznawali Cię inni, najpierw zrób to sam dla siebie. Kochaj siebie – dbaj o siebie tak, jak dbasz o innych:) Szanuj swoje zdanie, tak jak szanujesz zdanie innych. Uznaj swoje potrzeby na równi z potrzebami innych.
  • Zacznij odmawiać. Naucz się mówić „NIE” bez poczucia winy. Tak po prostu. Nie masz obowiązku zawsze i na wszystko odpowiadać „TAK”. Spróbuj raz i zobacz, że inni to uszanują. Po raz kolejny będzie już łatwiej.
  • Nie porównuj się z innymi. I nie pozwól, aby inni Cię porównywali z kimkolwiek. Dlaczego? Jesteś jedyny w swoim rodzaju. Nie ma nikogo drugiego jak Ty, więc podkreślaj swój indywidualizm. Swoją wyjątkowość.
  • Nie traktuj się zbyt surowo. Każdy popełnia błędy. Naprawdę:) Jeśli zdarzy się to Tobie, nie piętnuj się, ale zapytaj, co możesz kolejnym razem zrobić lepiej lub inaczej.
  • Naucz się wyrażać swoje emocje. Ty je czujesz i masz do nich prawo. Do wszystkich. Powiedz innym, co czujesz – oni tego nie wiedzą. I na pewno się nie domyślą – mają swoje własne.
  • Proś o to, co jest dla Ciebie ważne. Jasno i prosto powiedz, czego potrzebujesz i o co prosisz. Nie stosuj niedomówień i zawoalowanych komunikatów. Zazwyczaj inni odbiorą je inaczej, niż Ty myślisz.
  • Zanim coś powiesz, pomyśl, jak masz to zrobić, by nie wywołać kłótni i konfliktów. Oznacza to, żeby nie rozmawiać w emocjach. Daj sobie i innym czas na wyciszenie.

To nie wszystkie sposoby i możliwości, jakie mamy do dyspozycji, aby wyrażać siebie. Nie trzeba od razu umieć ich wszystkich. Ja preferuję teorię jednego nawyku. Trzeba wybrać jeden sposób, który nam najbardziej odpowiada i stosować go konsekwentnie i codziennie w różnych sytuacjach i różnych relacjach. Dzięki temu pozostajemy w zgodzie z samym sobą, przez co tworzymy dobre relacje z innymi ludźmi, którzy widzą i czuja naszą autentyczność. Drogą do dobrych relacji z innymi jest bycie w dobrych relacjach z samym sobą, bo tylko dzięki temu możemy światu ukazać prawdziwych i pięknych siebie.

A co Ty o tym myślisz?

Małgosia Gumowska – Coach Dobrych Relacji

Zostaw komentarz